Zjazd Techniczny Krótkofalowców

6-9 września 2018 - Burzenin

Projekty PUK 2017

W 8. edycji konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie 12 uczestników zaprezentuje 14 projektów:

2 w kat. A , 2 w kat. B , 5 w kat. C oraz 5 w kat. D . Dodatkowo zgłoszony został jeden projekt poza konkursem.

A - urządzenia odbiorcze (RX), nadawcze (TX) lub nadawczo-odbiorcze (TRX)

B - anteny i urządzenia antenowe (przełączniki, tunery)

C - inne (urządzenia pomiarowe, bloki funkcjonalne, oprogramowanie)

D - dowolne urządzenia odwzorowywane na podstawie dostępnych opisów

 

1

A

Zdzisław Kucab, SP6EER

HUSAREK DSP wersja MINI

 ZTSP logo small

Projekt dotyczy trx-a  HUSAREK-DSP w wersji miniaturowej.  TRX zmontowany w fabrycznej obudowie Hammonda (dostępnej w TME) o wymiarach 190x102x52 mm. Wymiary zbliżone do transceivera KX3 firmy ELECRAFT. Podstawowe parametry radia  zachowane jak w dokumentacji Husarek DSP dostępne na stronie SP-HM. Pasma: 3.5, 7, 14, 21 MHz. Moc wyjśćiowa 15W przy zasilaniu 18V DC - zasilacz z laptopa. Projekt wykonany na podstawowych fabrycznych płytkach z oryginału za wyjątkiem obwodów wejściowych i filtrów dolnoprzepustowych tx-a. Innowacyjność rozwiązania polega na zmianie technologi montażu oraz wykonaniu filtrów BPF na dławikach i przełączaniu pasm za pomocą przełączników elektronicznych a przede wszystkim na miniaturowym montażu.

2

A

Rafał Orodziński, SQ4AVS

Konwerter do tunera satelitarnego na 2,4 GHz

 ZTSP logo small
Urządzenie umożliwiające odbiór sygnałów telewizji amatorskiej ATV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, na standardowym tunerze satelitarnym.

3

B

Mariusz Hanke, SQ3MVE

Prosty sterownik przełącznika antenowego

 ZTSP logo small

Prosty sterownik przełącznika antenowego oparty na przełączniku obrotowym 2x6, mikroprocesorze PIC16F627A i wyświetlaczu siedmiosegmentowym.Sterownik umożliwia przełączenie 1 z 6 anten podając + napięcia zasilania (10 ÷ 24 V) na jedno z wyjść.
Ten prosty projekt powstał z pilnej potrzeby i nieodpartego pragnienia. :-)
Z potrzeby zastąpienia sterownika wbudowanego w skrzynkę antenową YAESU FC-757AT tym co miałem pod ręką oraz z pragnienia nabycia umiejętności programowania mikroprocesorów z rodziny PIC
Mikroprocesor służy tu jedynie jako enkoder 1 z 6 na kod siedmiosegmentowy.
Program został tak pomyślany, aby było można w prosty sposób zmienić położenie przełącznika obrotowego względem wyświetlacza z lewej strony na prawą, lub na odwrót, tylko poprzez odwrócenie płytki.
Wystarczy zakomentować; jedną z dwu definicji kodów cyfr.

4

B

Jerzy Mroszczak SQ7JHM

Miernik antenowy i nie tylko, SWR, X, Z z wykorzystaniem platformy Arduino Mega

ZTSP logo small 

TRX SSB/CW OMEGA wersja 3 - kompletne urządzenie (w obudowie), umożliwiające odbiór i nadawanie w 12 pasmach amatorskich: wszystkich KF, 6m, 4m, 2m. Moc wyjściowa nadajnika 20 W, czułość odbiornika 0,1 uV.

5

C

Leszek Jędzrzejewski, SP6FRE

PC01 - uniwersalny sterownik nadajnika, odbiornika lub transceivera,  z kolorowym ekranem dotykowym

 ZTSP logo small
Sterownik zawiera generator sygnału heterodyny oraz pełną sygnalizację niezbędną do pracy odbiornika, nadajnika lub transceiver-a. Procesor sterujący to AT Mega 128 a wyświetlacz to kolorowy moduł z ekranem dotykowym 4.3" ILI9325.
podstawowe cechy urządzenia to:
- możliwość użycia typowego modułu AD9850 lub AD9851 a także generatora SI570 z użyciem dodatkowej płytki PCB. Dla generatora na bazie SI570 działą detekcja adresu oraz korekta częstotliwości wewnętrznego generatora kwarcowego.
- architektura otwarta na inne typy generatorów po adaptacji do rozmiarów standardowej płytki drukowanej oraz uzupełnieniu kodu programu dla dodatkowego modułu
- sterowanie kontrolerem wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego i/lub impulsatora
- pełna sygnalizacja binarna dotycząca przełączenia pasm (do 10 pasm - układ z otwartym kolektorem)
- pełna sygnalizacja binarna dotycząca rodzaju emisji (CW, CWe, USB, LSB, O/N, inne)
- wbudowany klucz elektronowy
- pamięć do 9 częstotliwości pracy
- RIT
- pomiar mocy wyjściowej, SWR, siły sygnału podczas odbioru oraz prędkości pracy klucza elektronowego
- rozbudowany setup pozwaląjący między innymi na:
    - definicję znaku stacji na ekranie kontrolera
    - wybór aktywnych pasm pracy (10 pasm od 1.8MHz do 50MHz)
    - ustawienie częstotliwości pośredniej oraz jej położenia względem heterodyny
    - ustawienie mnożnika częstotliwości heterodyny dla urządzeń DC lub nietypowych zastosowań
    - określenie domyślego czasu opóźnienia przy pracy CW
    - definicja domyślnej prędkości klucza elektronowego (w zakresie 5-25 grup/minutę)
    - detekcja adresu ukłądu SI570
    - korekta częstotliwości wzorca wewnętrznego układu SI570
    - konfiguracja toru pomiaru mocy wyjściowej
    - konfiguracja toru pomiaru sygnału odb. w zakresie S1-S9, S+ oraz S++ dla każdego poziomu z osobna
- kontroler w warstwie fizycznej ma rozmiar zgodny z płytą czołową typowej obudowy 140/80mm co pozwala na użycie tej obudowy (w trzech rozmiarach głębokości) do użycia z własnym projektem
- sygnalizacja kontrolera wyprowadzona jest w sposób pozwaląjący na dołączenie poziomej płytki rozszerzeń dla wygodnej konfiguracji własnego projektu a doprowadzenie sygnalizacji do każdego z gniazd płytki rozszerzeń redukuje istotnie ilość niezbędnych połączeń między blokami funkcjonalnymi.
- konstrukcja jest wygodna w montażu bo bazuje na elementach o rozmiarach co najmniej SMD i wymaga jedynie jednego precyzyjnego lutowania procesora AT Mega 128 na płytkę przejściową.

6

C

Mariusz Hanke, SQ3MVE

Aplikacja QSLbiuroMVE

 ZTSP logo small

Aplikacja QSLbiuroMVE powstała z myślą wsparcia obsługi kart QSL. Dostępna jest na platformy Windows i Linux.Jej podstawowym zadaniem jest zweryfikowanie, czy korespondent jest obsługiwany przez Biuro QSL. Weryfikacji tej można dokonać na podstawie pojedynczego wpisu lub importu logu w postaci pliku ADIF. Weryfikacji dokonuje się na podstawie pliku osec_pzk_sp.txt, który jest automatycznie pobierany ze strony PZK przy starcie aplikacji.

Aplikacja umożliwia również pobranie danych z baz QRZ.COM (http:/qrz.com) lub HamQTH (http:/hamqth.com) dla pojedynczego znaku.
Obecnie trwają prace nad modułem drukującym etykiety na karty QSL z danych zaimportowanych z pliku ADIF. Przewidziana jest możliwość druku na gotowych etykietach samoprzylepnych dostępnych w handlu lub o dowolnych rozmiarach zadeklarowanych przez użytkownika.

7

C

Robert Jaremczak, SQ6DGT

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe Radio3

 ZTSP logo small
Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe sterowane komputerem osobistym.
Urządzenie jest w całości autorskim projektem, tak jeśli chodzi o oprogramowanie sterujące jak i firmware mikrokontrolera oraz projekt (schemat) i wykonanie mechaniczne. W schemacie wykorzystano gotowe koncepcje modułów pomiarowych (sond) ogólnie dostępne w internecie, oraz literaturze radiotechnicznej i prasie popularnej.
Możliwości pomiarowe zestawu to:
– pomiar mocy sygnału za pomocą sondy logarytmicznej
– pomiar wartości skutecznej sygnału za pomocąsondy liniowej
– pomiar częstotliwości do 60MHz z dokładnością do 16Hz
– pomiar SWR oraz zespolonej impedancji obciążenia (np.anteny)
– zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej czwórnika w trybie
wobulatora (przemiatanie częstotliwości)
Pomiary mogą być wykonywane w trybie jednorazowym lub ciągłym.

8

C

Jerzy Mroszczak, SQ7JHM

Wobulator z wykorzystaniem platformy Arduino

 ZTSP logo small

Wobulator z wykorzystaniem platformy Arduino, w tym przypadku Arduino Mega z ekranem graficznym o rozdzielczości 480 pikseli na 320 pikseli. Zastosowanie Arduino umożliwiło mi wykonanie miernika bez projektowania i lutowania płytki z elementami SMD wysokiej skali integracji co ograniczało mnie w wykonywaniu złożonych urządzeń elektronicznych. W tym systemie występują cztery moduły a ich połączenie odbywa się zaledwie kilkoma przewodami. Zakres pracy miernika od 100kHz do 30MHz. W głowicy pomiarowej pracuje analogowy detektor logarytmiczny AD8307. Minimalny poziom sygnału odbierany jest na poziomie -80dB w stosunku do sygnału maksymalnego. Zmieniający się poziom napięcia wyjściowego generatora DDS w miarę zmian częstotliwości sygnału wyjściowego jest kompensowany programowo.  Wobulator działa w oparciu o skanowanie częstotliwości w zakresie pomiarowym i odczycie napięcia wyjściowego badanego układu, które jest podawane i wyświetlane na ekranie. Generator sterujący oparty jest na module DDS. W menu ustawiamy częstotliwość dolną i częstotliwość górną po czym włączamy skanowanie. Ilość kroków skanowania odpowiada ilości pikseli jaką da się zobrazować na ekranie w poziomie.

9

C

Kuba Szurgot, SQ7OVV

Interface CAT na USB do Elecraft K2

 ZTSP logo small

Oryginalny interface CAT firmy Elecraft odstrasza ceną i “niewspółczesnością” zastosowanego przyłącza szeregowego, które jest obecnie wyłącznie domeną komputerów o specjalnym przeznaczeniu. Wszędzie króluje USB, więc postanowiłem takie “międzymordzie”; sobie zrobić do posiadanego urządzenia. Z lektury dokumentacji tranceivera wynikało, że sam CAT jako taki, to już jest “wprogramowany” w procesor sterujący pracą radia i wystarczy się z nim dogadać przy pomocy linii Tx i Rx.Sprawdziłem to przy pomocy płytki uniwersalnej opartej na scalaku CHA347B i okazało się, że działa. Jednak końcowy efekt został oparty na typowym scalaku FT232RL ze względu na większą pewność działania oraz poważniejszą uniwersalność tegoż. Odpowiednie linie zostały odseparowane czterema transoptorami dającymi separację na poziomie 5kV i część komputerowa jest zasilana ze złącza miniUSB, a część radiowa jest zasilana z transceivera za pośrednictwem stabilizatora 5V.
Ciekawostką mojego rozwiązania jet to, że można kluczować nadajnik bezpośrednio z interfejsu oraz sterować PTT wzmacniacza mocy. K2 posiada własny winkeyer, więc wykorzystanie kluczowania jest zrobione tylko do programów, które nie potrafią wykorzystywać tego winkeyera.

10

D

Grzegorz Oryszczak, SP2GYA

Antena na wyjazdy 3,5 - 28MHz

 ZTSP logo small

Wertikal o długości około 6,4m wydłużany płaską cewką 50uH nawiniętą koszykowo na plastikowym karkasie w kształcie zbliżonym do gwiazdy o 7 /lub 9/ ramionach. Cewka umieszczona około 1,5m od podstawy /miejsca zasilania/ anteny. W pasmach 3,5; 7MHz cewka przedłuża promiennik do długości 1/4 fali. Dopasowanie anteny do wyższych pasm przez skrócenie promiennika z teleskopowych rurek /kłopotliwe/ lub - praktyczniejsze i korzystniejsze - dostrajanie cewką do elektrycznej długości 5/8 fali. Dostrojenie cewką do pasma 28MHz na pełnej długości anteny - niemożliwe. Antena za długa, należy skrócić promiennik do około 6m. Pomimo zastosowania bardzo niskiego, mającego kontakt z ziemią statywu, antena wymaga przynajmniej jednej przeciwwagi.
    Płaskie nawinięcie cewki stosunkowo grubym drutem /ca 3mm/ umożliwiło zrezygnowanie z robienia odczepów /mało precyzyjne/ i pozwala na bez mała płynne strojenie - odstęp międzyzwojowy umożliwia swobodne zapięcie krokodylka w dowolnym miejscu cewki - za wyjątkiem 140 /hi/ miejsc skrzyżowania zwojów.
    Projekt anteny  wg kalkulatora skróconych dipoli K7MEM, konstrukcja cewki - podpatrzona na YouTube od niemieckiego krótkofalowca, cewka liczona dostępnym w sieci kalkulatorem różnych cewek, w tym płaskich.

11

D

Marcin Pacyna, SQ7OVZ

Radiowy Poligon

 ZTSP logo small

Radiowy Poligon to układy (moduły) zaproponowane do wykonania przez Piotra Świerczka SP9EGM w Elektronice dla Wszystkich 2016/2017. Od samego początku staramy się zrobić pewne moduły, takie jak wzmacniacz m.cz, mieszacz. W ten sposób powstała deska z działającą superheterodyną na pasmo 80 m. Poprzez zaprezentowanie Radiowego Poligonu możemy wzbudzić zainteresowanie osób samodzielnym wykonywaniem układów radiowych.

12

D

Patryk Libert, SQ7PEL

5W CW + WSPR transceiver na pasmo 17m + antena vertical - zestaw na SOTA

 ZTSP logo small

Transceiver CW i WSPR na pasmo 17m (dostępne są także pasma 80, 60, 40, 30, 20m) zmontowany i uruchomiony na bazie kitu, otrzymanego podczas tegorocznego obozu YOTA 2017 w Londynie - autorem projektu jest firma QRP Labs. Ten transceiver z dwoma VFO posiada wbudowany beacon WSPR, dekoder CW wyświetlający odebrane znaki na dwuliniowym wyświetlaczu matrycowym. Uruchomienie transceivera ułatwiają wbudowane w firmware procedury pomiarowe dokładnie opisane w dołączonej instrukcji.

13

D

Szymon Reiter, SQ9ZAQ

Wektorowy analizator antenowy wg EU1KY

 ZTSP logo small
Analizator zbudowany w opacriu o devboard STM 32F746GDISCOVERY oraz dołączony do niego moduł w.cz. Bardzo prosta budowa, tanie i łatwo dostępne części czynią to urządzenie poważną konkurencją dla profesjonalnych urządzeń. Podstawowe możliwości:
- wykres WFS w funkcji częstotliwości
- wykres R i X
- wykres Smitha
- wykres S11
- TDR
- zakres częstotliwości do ok 170MHz
- wbudowany generator
- zapis pomiarów do pliku S1P
- zapis wykresów w formacie PNG
- duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy
- możliwość podłączenia modułu BT
- kalibracja S/O/L, umożliwiająca niwelację wpływu fidera na pomiar
- możliwość zapisania kilku profili kalibracyjnych
- regulowana dokładność pomiaru (liczba pomiarów przed uśrednieniem wyniku)
W prezentowanym modelu obudowa została wykonana z laminatu szklano-epoksydowego miedziowanego jednostronnie co zapewnia skuteczne ekranowanie.
Do zasilania użyto kilku ogniw pryzmatycznych li-ion oraz przetwornicy na 5V.
14

D

Aleksandra Pokorska

Jednopasmowy transceiver CW 5W wg QRP-Labs - YOTA 2017

 ZTSP logo small

Transceiver CW 5W na pasmo 17m (możliwość pracy na 80, 60, 40,30 i 20m). Wykonany w oparciu o kit opracowany wg QRP-Labs. Montowany przez uczestników YOTA 2017 w Londynie.
Bardzo rozbudowany funkcjonalnie, między innymi posiada:
- wzmacniacz mocy w klasie E (3-5W CW);
- 7 elementowy filtr dolnoprzepustowy
- VFO oparte na układzie Si5351A strojone za pośrednictwem impulsatora
- wyświetlacz LCD 2x16 znaków
- obsługa prostych i dwu dźwigniowych kluczy telegraficznych
- dekoder znaków CW (nadawanych i odbieranych)
- wbudowany S-metr
- dwa VFO,
- praca ze splitem i RIT
- wbudowany generator testowy oraz narzędzia do strojenia
- wbudowany woltomierz, miernik mocy, miernik częstotliwości i generator sygnałowy
- możliwa praca jako Beacon, w sparcie automatycznego CW lub WSPR
- interfejs do modułu GPS wykorzystywanego do kalibracji częstotliwości

15

X

Andrzej Janeczek, SP5AHT

RX STAŚ – Odbiornik CW/SSB początkującego nasłuchowca na pasma 80/40/20 m

 ZTSP logo small

kategoria X - projekt wystawiany poza konkursem PUK 2017.
Urządzenie pracuje w układzie superheterodyny z częstotliwością pośrednią 4,43 MHz i bazuje na dwóch układach scalonych (MC3362 i LM386). Układ został zamknięty w obudowie plastikowej (122x68x36 mm), która zawiera z przodu trzy potencjometry: VOL (siła głosu), FREQ (strojenie główne), PREC (strojenie precyzyjne). Na tylnej ściance są cztery gniazda: SPK (głośnik), FMTR (miernik częstotliwości), DC (9-12 V), ANT (antena). Z boku jest przełącznik BAND 3,5/7/14 MHz

RX STAŚ pokrywa całe pasmo 40 m i najbardziej uczęszczane wycinki SSB zakresów 80 i 20 m. Liczba zastosowanych elementów, w tym obwodów LC, została ograniczona do niezbędnego minimum

Układ można zasilać z akumulatora, baterii lub zasilacza o napięciu 9-12 V.

Hamradioshop 1coolqsl helion Piekarz 1ARsystem
  1TDM 1GMINABUCZEK 1Burzenin